ogrzewanie-domu-pradem-test

Ogrzewanie domu prądem z fotowoltaiki? Koszt i opłacalność

Polacy muszą obecnie mierzyć się nie tylko z rosnącymi cenami prądu, ale również z coraz droższym gazem i opałem. W tej sytuacji ogrzewanie elektryczne prądem wyprodukowanym przez instalację fotowoltaiczną wydaje się bardzo ciekawym rozwiązaniem. Czy to dobry pomysł? Sprawdź, czy instalacja fotowoltaiczna może ogrzać Twój dom i czy to się opłaca!

Ogrzewanie domu prądem z fotowoltaiki – jak to działa?

Ogrzewanie fotowoltaiczne to rozwiązanie, którym interesuje się coraz więcej osób. Jak to działa? To proste. Instalacja fotowoltaiczna produkuje za sprawą energii słonecznej darmową energię elektryczną dla domu. Wystarczy więc zaopatrzyć się w odpowiednie, zasilane prądem urządzenia do ogrzewania domu. Przy prawidłowym doborze parametrów zapewnia to praktycznie darmowe, ekologiczne ogrzewanie! 

Czy fotowoltaika może ograć dom zimą?

Niektórzy wciąż sądzą, że warunki nasłonecznienia w Polsce nie pozwalają na wydajne korzystanie z fotowoltaiki zimą. To jednak nieprawda i przy odpowiednim dopasowaniu mocy paneli prąd z odnawialnych źródeł energii może pokryć całoroczne zapotrzebowanie. Trzeba jedynie starannie obliczyć parametry instalacji fotowoltaicznej w odniesieniu do zapotrzebowania na prąd.

Dlaczego warto ogrzewać dom fotowoltaiką?

Ogrzewanie prądem z instalacji fotowoltaicznej może przynieść Ci wiele korzyści. Do najważniejszych zalet tego rozwiązania należą:

  • obniżenie rachunków – montaż instalacji fotowoltaicznej to dość wysoki koszt początkowy, ale odpowiedni dobór jej parametrów i połączenie z systemem grzewczym mogą zredukować opłaty za energię elektryczną i koszty ogrzewania domu niemal do zera, a inwestycja zwraca się dość szybko;
  • zwiększenie autokonsumpcji prądu produkowanego przez panele fotowoltaiczne – wykorzystanie energii elektrycznej do ogrzania domu zapewnia bardziej opłacalne wykorzystanie paneli fotowoltaicznych bez powstawania nadmiernych nadwyżek;
  • ekologia – ogrzewanie prądem samo w sobie nie generuje szkodliwych substancji, a jego pozyskanie ze źródeł odnawialnych dodatkowo redukuje emisję dwutlenku węgla do atmosfery;
  • komfort użytkowania – dużą zaletą ogrzewania elektrycznego jest po prostu wygoda; sezon grzewczy jest znacznie przyjemniejszy, gdy nie trzeba dbać o opał, a temperaturę swobodnie dostosowywać do aktualnych potrzeb.

Jak więc widać, atutów jest sporo! To właśnie dlatego coraz więcej osób chce wykorzystywać energię słoneczną do ogrzewania.

Ogrzewanie domu fotowoltaiką – koszt

Koszt ogrzewania domu fotowoltaiką to przede wszystkim koszt instalacji paneli słonecznych oraz odpowiedniego urządzenia grzewczego (np. pompy ciepła). Przy prawidłowym doborze metod i parametrów comiesięczne rachunki sprowadzają się w zasadzie wyłącznie do kosztów stałych, oscylując dla średniej wielkości domu w okolicach 200-250 zł rocznie.

Czy ogrzewanie domu fotowoltaiką się opłaca?

Ogrzewanie energią elektryczną z fotowoltaiki może być wyjątkowo opłacalną opcją. Dzięki temu roczne rachunki można zredukować zaledwie do symbolicznej kwoty. Początkowy koszt instalacji jest dość wysoki, ale zwraca się zwykle dość szybko. Warto przy tym zaznaczyć, że zarówno panele fotowoltaiczne, jak i pompa ciepła są długowieczne – ich okres użytkowania liczy się w dekadach. Ponadto inwestorom przysługują rozmaite formy finansowania, które pomagają zwiększyć opłacalność przedsięwzięcia.

Jaka fotowoltaika do ogrzewania domu?

Aby ogrzewanie domu jednorodzinnego poprzez fotowoltaikę było możliwe i opłacalne, konieczny jest prawidłowy dobór instalacji. Należy więc możliwie najdokładniej obliczyć zapotrzebowanie energetyczne budynku, uwzględniając zużycie prądu przez urządzenie grzewcze, a także sposób gospodarowania nadwyżkami. Najlepiej skorzystać z pomocy fachowców! Gorąco polecamy naszego partnera, firmę Fokus Consulting Sp z o.o. zatrudniający najwyższej klasy Ekspertów energetycznych oferuje kompletne instalacje fotowoltaiczne.

Comments are closed.