powietrzna-pompa-ciepla-test

Powietrzna pompa ciepła – czy nadaje się do mojego domu?

W przypadku ogrzewania najważniejsze decyzje inwestor musi podjąć jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Będą one mieć wpływ na jakość życia i bieżące koszty użytkowania domu. Jako że koszty ogrzewania szybko rosną, coraz więcej inwestorów rozważa zainstalowanie pompy ciepła. Największą popularnością cieszy się powietrzna pompa ciepła, która jest tańsza w montażu, a przy tym bardzo funkcjonalna. Urządzenie służy do ogrzewania domu, chłodzenia pomieszczeń w czasie upałów i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Dodatkowo można ją zasilać energią z instalacji PV.

Powietrze pompy ciepła – zasada działania 

Pompa ciepła potrafi pobrać z otaczającego środowiska nawet 3/4 energii niezbędnej do ogrzewania. W zależności od rodzaju nośnika wyróżnia się trzy główne rodzaje pomp ciepła:

  • powietrzna pompa ciepła – wykorzystuje energię cieplną pobraną z powietrza atmosferycznego znajdującego się na zewnątrz budynku;
  • gruntowa pompa ciepła – wykorzystuje energię odnawialną z gruntu;
  • wodna pompa ciepła – wykorzystuje temperaturę wody (np. ze zbiorników wodnych na działce lub studni głębinowych).

Głównie z uwagi na niższą cenę i łatwość montażu, w polskich warunkach klimatycznych najpopularniejsze są powietrzne pompy ciepła. Nie wymagają one prac ziemnych ani żadnych dodatkowych formalności. Oprócz tego są to urządzenia praktycznie bezobsługowe, potrzebujące wyłącznie niewielkiej mocy elektrycznej niezbędnej do działania pompy obiegowej.

Proces techniczny ogrzewania budynku powietrzną pompą ciepła przebiega w trzech krokach:

  1. Pobór ciepła – powietrze zewnętrzne jest zasysane przez wentylator dostarczający ciepło bezpośrednio do pompy ciepła.
  2. Wykorzystanie ciepła – w obiegu urządzenia krąży czynnik chłodniczy, który jest ogrzewany powietrzem zewnętrznym. Podgrzewany czynnik zmienia swój stan skupienia z ciekłego na lotny i trafia do sprężarki, gdzie pod wpływem sprężania rośnie jego ciśnienie i temperatura.
  3. Ogrzewanie – w budynku z instalacją grzewczą czynnikiem grzewczym zwykle jest woda, która przejmuje ciepło czynnika chłodniczego i kieruje go do systemu dystrybucji (np. ogrzewanie płaszczyznowe, grzejniki, zbiornik wody grzewczej, zbiornik ciepłej wody użytkowej).

Jaka pompa ciepła do mojego domu?

Żeby cieszyć się tanim i ekologicznym ogrzewaniem, należy skupić się na wyborze powietrznej pompy ciepła. Podobnie jak inne tego typu urządzenia, również pompy ciepła powietrze-woda są najwydajniejsze, kiedy różnica temperatur między dolnym a górnym źródłem ogrzewania jest najmniejsza. Urządzenie potrzebuje wówczas najmniej energii elektrycznej na podgrzanie czynnika w układzie.

Sama pompa ciepła musi być dopasowana do konkretnego budynku. Kluczowym parametrem jest jego energooszczędność. O ile nowe budynki są bardzo energooszczędne, o tyle stare domy mocno im pod tym względem ustępują. Moc grzewcza pompy ciepła przeznaczonej do takiego budynku musi być znacznie wyższa, przez co mają tu zastosowanie zdecydowanie droższe urządzenia. W nowo wznoszonych budynkach zwykle stosuje się też ogrzewanie płaszczyznowe podłogowe, z którym pompa współpracuje najbardziej wydajnie.

Moc pompy ciepła należy więc dopasować do potrzeb cieplnych budynku. Moc będzie zależeć także od tego, czy urządzenie będzie pokrywać całe zapotrzebowanie na ciepło, czy współpracować z jakimś konwencjonalnym źródłem grzewczym (kocioł, kominek).

Natomiast niezależnie od wielkości i mocy pompy ciepła, zawsze zajmuje ona niewiele miejsca – tak na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Wewnętrzna jednostka powietrznej pompy ciepła ma rozmiar zbliżony do wielkości wiszącej szafki kuchennej. Najwięcej miejsca zajmuje duży zasobnik ciepłej wody użytkowej. O ile w tradycyjnym modelu rodziny i ogrzewaniu kotłem zasobnik c.w.u. ma ok. 100-120 l pojemności, o tyle w przypadku pomp ciepła jest to nawet 200 l. Pompa jest bowiem sprawniejsza, kiedy podgrzewa większą ilość wody do niższej temperatury (np. 40 st. C), niż odwrotnie.

Z jakimi odbiornikami działa powietrzna pompa ciepła?

Dolnym źródłem ciepła w pompie powietrznej jest powietrze atmosferyczne, górnym – system centralnego ogrzewania. Odbiorniki ciepła stosowane w budownictwie dzielą się na niskotemperaturowe oraz wysokotemperaturowe, tj.:

  • Odbiorniki ciepła niskotemperaturowe – ogrzewanie podłogowe, ogrzewanie ścienne.
  • Odbiorniki ciepła wysokotemperaturowe – grzejniki.

Pompa ciepła najlepiej współpracuje z odbiornikami niskotemperaturowymi, a więc ogrzewaniem płaszczyznowym. Zwykle jest to ogrzewanie podłogowe, rzadziej – ogrzewanie ścienne. Wówczas urządzenie to pracuje z najwyższą wydajnością. Jest to rozwiązanie zalecane zwłaszcza przy nowo wznoszonych budynkach.

Oczywiście, mając na uwadze niewiele mniejszą wydajność pracy, powietrzne pompy ciepła można zastosować w budynku z grzejnikami, na przykład w modernizowanym domu. Wówczas zaleca się grzejniki niskotemperaturowe z wentylatorami lub przeznaczone do współpracy z kotłami kondensacyjnymi.

Powietrzna pompa ciepła – efektywna i zimą, i latem!

Powietrzne pompy ciepła wykorzystuje się w zakresie temperatur od +40 do -25 st. C. Jednak sprawność pompy spada w niskich temperaturach, dlatego zimą układ należy wspomagać dodatkowymi urządzeniami grzewczymi (np. podłączenie kotła na paliwo stałe, kominek). To samo dotyczy przerw w dostawie energii, kiedy przestaje działać pompa obiegowa. W tak połączonym układzie grzewczym pompa może zapewniać większość zapotrzebowania i podgrzewać ciepłą wodę użytkową lub służyć tylko do jednego celu (np. podgrzewania ciepłej wody użytkowej).

Oprócz tego przy instalacji projektant określa tzw. punkt biwalentny (np. 0 st. C). Jeżeli temperatura spadnie poniżej tego punktu, budynek jest dodatkowo dogrzewany wbudowaną grzałką elektryczną.

Dodatkowo pompa może odbierać ciepło i chłodzić wnętrza. Wówczas zapewnia wewnątrz warunki podobne do pracy klimatyzatora.

Powietrzna pompa ciepła – jaka jest jej cena wraz z montażem?

Koszt instalacji grzewczej opartej o powietrzną pompę ciepła zależy od mocy urządzenia, ale też parametrów budynku. W przypadku budynków o powierzchni ok. 150 mkw. cały koszt zamyka się w granicach od ok. 30 do 45 tys. zł.

Oczywiście koszt i montaż urządzenia można obniżyć przez ulgi i dotacje (np. ulga termomodernizacyjna, program Czyste Powietrze, program Mój Prąd 4.0, program Moje Ciepło).

Pompa ciepła powietrzna we współpracy z instalacją fotowoltaiczną  

Żeby zapewnić sobie niskie koszty eksploatacji, pompę do ogrzewania wnętrza i podgrzania wody użytkowej warto połączyć z fotowoltaiką. Dzięki temu energia elektryczna niezbędna do pracy systemu będzie pobierana z prądu wytworzonego przez panele fotowoltaiczne.

Oczywiście inwestor musi wówczas wyliczyć właściwe zapotrzebowanie na energię w swoim gospodarstwie. Do prądu zużywanego na pracę sprzętów i urządzeń RTV/AGD doliczyć należy zużycie energii przez pompę.

Dzięki temu budynek praktycznie uniezależnia się od rosnących cen ogrzewania pomieszczeń i energii elektrycznej. Praca pompy ciepła zapewnia też ciepłą wodę użytkową, a latem chłodzenie powietrza wewnątrz.

Comments are closed.